Київський центр ОКР

Перейти в чат Viber Перейти в чат Telegram Перейти в чат WhatsApp +380678364590
м. Київ, пров. Госпітальний, 1А

 Перейти в чат Viber Перейти в чат Telegram Перейти в чат WhatsApp +380678364590


UA RU

Наша спеціалізація - лікування Обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) у дітей та підлітків та супутніх тривожних розладів

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) у дітей та підлітків

На жаль, велика кількість людей, у тому числі багато психотерапевтів, помилково вважають, що Обсесивно-компульсивний розлад у дітей та підлітків трапляється рідко. В результаті у великої кількості дітей та підлітків ОКР невірно діагностується як депресія, синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ), розлад поведінки або кондуктивний розлад, або інші стани. Насправді, у дитячому віці ОКР зустрічається досить часто, і виявляється приблизно у 1% всіх дітей. Крім того, останні дослідження демонструють, що близько половини всіх дорослих, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, мали ці симптоми у дитячому віці.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) у дітей та підлітків — симптоми

У дитячому віці симптоми ОКР можуть змінюватися в широких межах від однієї дитини до іншої. Нижче наведено деякі загальні приклади нав'язливих думок у дітей та підлітків, у яких проявляється Обсесивно-компульсивний розлад:

Деякі загальні приклади нав'язливих дій (компульсій) у дітей та підлітків, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР):

На додаток до вищезгаданих симптомів, у дітей та підлітків, з діагнозом обсесивно-компульсивного розладу, можуть спостерігатися вторинні проблеми, які з'являються в результаті їх нав'язливих ідей (обсесій) та/або нав'язливої поведінки (компульсій) та впливають на їх щоденне життя. Проблеми у навчанні, проблеми у поведінці, конфлікти з однолітками, порушення сну, конфлікти у сім'ї — ось лише деякі з вторинних симптомів, які з'являються у дітей і підлітків, що страждають на ОКР. На жаль, ці труднощі досить часто стають у центрі психотерапевтичної уваги, у той час як Обсесивно-компульсивний розлад, який насправді є причиною цього залишається без лікування.

Так само як і дорослі, діти та підлітки, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, виконують примуси (нав'язливу поведінку) та/або поведінку уникнення з метою зниження тривоги, що викликається небажаними, нав'язливими ідеями (думками). Хоча, як здається на перший погляд, це зменшує тривогу та нав'язливі ідеї/думки, але, насправді, лише посилює симптоми та погіршує стан людини у довгостроковій перспективі. Це в свою чергу призводить до посилення нав'язливих, небажаних думок (компульсий), що веде до посилення нав'язливих процесів і збільшення занепокоєння. Під час цього циклічного процесу, дитина виробляє в собі "завчені реакції", в результаті яких вона автоматично починає турбуватися у відповідь на певні думки, об'єкти, предмети або ситуації. Незважаючи на те, що конкретні думки та поведінки при ОКР можуть значно змінюватися від людини до людини, цей процес називається Обсесивно-компульсивний цикл, і він однаковий у всіх людей, у яких проявляється Обсесивно-компульсивний розлад. Для дітей і підлітків, які страждають на ОКР, цей цикл може стати практично постійним циклом з нав'язливих ідей (обсесій) та нав'язливих поведінок (компульсій), і в результаті значно заважатиме повсякденному життю, як вдома, так і в школі. Щоб більше дізнатися про те, що таке Обсесивно-компусивний цикл, натисніть тут.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) у дітей та підлітків — лікування

КПТ для лікування ОКР у дітей та підлітків

Для більшості дітей та підлітків, у яких проявляється обсесивно-компульсивний розлад, методи лікування такі самі, як і для дорослих з ОКР. Один тип Когнітивно-поведінкової психотерапії, який називається «Експозиція та запобігання реакціям» (ЕЗР/ЕПР), був визначений дослідниками як один з найефективніших методів лікування ОКР у дітей (doi: 10.1001/jamapsychiatry.2014.170), підлітків та дорослих. Також існує ще один метод КПТ, який називається «Когнітивна реструктуризація», і є дуже цінним у лікуванні дітей та підлітків, у яких спостерігається Обсесивно-компульсивний розлад. Також розроблений варіант ЕПР, який є надзвичайно ефективним для лікування ОКР у чистому вигляді. Симптоми, ОКР у чистому вигляді часто спостерігаються у дітей та підлітків. Цей метод відомий як метод «Імагінальних ексозицій», він базується на використанні коротких історій, які засновані на нав'язливих думках дитини. У поєднанні зі стандартним методом ЕЗР/ЕПР та когнітивною реструктуризацією, метод Імагінальних ексозицій дозволяє значно знизити частоту та інтенсивність симптомів. Щоб дізнатися більше про те, як лікується Обсесивно-компульсивний розлад за допомогою Когнітивно-поведінкової психотерапії у дітей та підлітків, натисніть тут.

Через три роки після первинної КПТ, яка тривала впродовж 14 тижнів, 90 відсотків учасників були оцінені як такі, що відповіли, а 73 відсотки мали клінічну ремісію. DOI: 10.1016/j.jaac.2019.01.010. «Одноразове лікування за допомогою індивідуальної КПТ, здається, є найвигіднішим і найбезпечнішим лікуванням, яке можна запропонувати дітям і підліткам, які мають ОКР», — додала д-р Melin.

Гіпноз для лікування ОКР у дітей та підлітків

Також лікування дітей та підлітків, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, проводиться методом Гіпносугестивна психотерапія (гіпноз та навіювання). Гіпноз дуже ефективний, коли проводиться лікування дітей та підлітків з ОКР, він дозволяє досить швидко провести необхідні зміни та закріпити їх.

Лікування ОКР (Обсесивно-компульсивний розлад) у дітей та підлітків за допомогою Когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) через Інтернет

Відповідно до дослідження Centre for Psychiatry Research при Karolinska Institutet in Sweden and Region Stockholm, Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) через Інтернет (онлайн) може бути настільки ж ефективною, як і звичайна КПТ. Дослідження, опубліковане в журналі JAMA, допоможе зробити лікування ОКР більш доступним. 10.1001/jama.2021.3839

Результати показали, що ступінчаста онлайн (цифрова) КПТ зменшувала симптоми ОКР у учасників так само, як і звичайна КПТ.

«Дослідження демонструє потенціал технологій, коли йдеться про розширення доступу до доказової терапії для дітей та підлітків з ОКР», — каже головний дослідник Eva Serlachius, adjunct professor в Karolinska Institutet's Centre for Psychiatry Research. «Пропонуючи низькоінтенсивне онлайн (цифрове) втручання як перший крок лікування, клініки можуть заощадити дорогоцінні ресурси та присвятити свій обмежений час лікуванню більшої кількості пацієнтів або зосередженню уваги на складніших випадках».

ОКР (Обсесивно-компульсивний розлад) у дітей та підлітків — групове лікування

На додаток до індивідуальної психотерапії, Київський центр ОКР проводить обмежену за часом групу підтримки для підлітків, які страждають на ОКР та супутні тривожні розлади. Група зосереджена на проведенні структурованої Когнітивно-поведінкової психотерапії (КПТ) для початкового ОКР та тривожного розладу. Метою даної короткочасної групи для підлітків є вивчення інструментів для більшого управління та зменшення симптомів початкового ОКР та тривожного розладу, та водночас допомогти їм скоротити почуття ізоляції та сорому. Вторинною перевагою є допомога дітям у їх соціальній адаптації та успішності у навчанні, які досить часто погіршуються через їхні симптоми.

Особливості лікування у дітей

Важливо зосередити увагу на тому факті, що лікування ОКР у дітей та підлітків, а також супутніх тривожних розладів, таке ж як і для дорослих, але Обсесивно-компульсивний розлад, що розвинувся у дитячому віці, базується на специфічних вікових проблемах, що ускладнює процес лікування. Велика кількість дітей та підлітків, які страждають на ОКР, все ще не мають у достатній кількості емоційних та пізнавальних навичок, щоб повністю прибрати свій ірраціональний страх та компульсивну поведінку. Вони мають труднощі, щоб ідентифікувати і сформулювати їх страх і / або складнощі пояснити, чому вони роблять певні дії. Також вони можуть відмовлятися визнати, що їхній страх перебільшений чи нереалістичний. Крім того, діти, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, можуть відмовлятися обговорювати свої проблеми з кимось або навіть з батьками. Також, діти та підлітки з ОКР можуть почуватися дуже незручно або боятися можливості обговорення їхньої проблеми з психотерапевтом. Така поведінка не є чимось незвичайним для дітей та підлітків, оскільки у них є «магічне мислення» — вони вірять, що їхні побоювання збудуться, якщо вони будуть говорити про них із психотерапевтом або якоюсь іншою людиною. Інші ж діти можуть заперечувати наявність симптомів, або відмовляються що-небудь з ними робити, сподіваючись, що все саме по собі пройде. А інші просто хочуть уникнути мати справу з їхнім ОКР, оскільки соромляться цього.

Внаслідок цих проблем дуже важливо щоб дітей та підлітків, у яких виявлено Обсесивно-компульсивний розлад, лікував спеціаліст, який спеціалізується не лише на лікуванні ОКР, але також спеціалізується на лікуванні дітей та підлітків. Якщо у вашої дитини спостерігається будь-який з вище перерахованих симптомів ОКР, і ви хотіли б обговорити можливість лікування в Київський центр ОКР, ви можете зателефонувати нам або написати будь-яким зручним для вас способом.

Критика батьками дітей із обсесивно-компульсивним розладом

Наведемо прикладдослідження «Maternal and Child Expressed Emotion as Predictors of Treatment Response in Pediatric Obsessive-Compulsive Disorder», опублікованого нещодавно в журналі Child Psychiatry & Human Development.

«Критика батьків може бути реакцією на занепокоєння дитини. Це дослідження не звинувачує батьків у ОКР у дитини. Але воно припускає, що стосунки між батьками та дітьми з ОКР є важливими і повинні бути в центрі уваги лікування. Це означає що батьки можуть допомогти дітям з ОКР одужати». – каже Przeworski.

За словами словами, тональність спілкування дитини та батьків з ОКР мала тенденцію до критики. Інша дитина отримувала більш ласкаве спілкування. Критика батьків також була пов'язана з погіршенням функціонування дитини після лікування.

Przeworski сказала, що лікування ОКР дає хороші результати, але часто батьки неправильно оцінюють ці жорсткі процедури як упертість або «просто переживають фазу», доки ця поведінка не займе сімейне життя. Потім батьки розуміють, що така поведінка потребує лікування. DOI: 10.1007/s10578-011-0268-8

Тому ми намагаємося залучати батьків у процес допомоги та лікування їхніх дітей з ОКР. Оскільки без цього можуть проявитися тенденції які, в деяких випадках, можуть призводити до значного погіршення стану дитини та її відносин з батьками.

Автор статті

Мамітько Віталій Андрійович
психолог - психотерапевт
гіпнолог - гіпнотерапевт

Останнє редагування: 11.02.2023

Лікування в нашому центрі

Лікування у нас проводиться:

  • Особисто в центрі
  • Онлайн по всьому світу

Для запису на прийом скористайтесь кнопкою нижчеНаші переваги

Як давно працюємо

Працюємо
з 2006 року

Скільки в нас було клієнтів

Клієнтів
більше 6000

Результативність нашої роботи

Результат
більше 96%На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, Доступна Оплата частинами від Приват Банку

MasterCard

mastercard

Visa

chast

Оплата частинами

Телефонуйте нам:
понеділок - п'ятниця з 9:00 до 20:30
субота з 10:00 до 20:30


©Всі права захищені.

Обсесивно-компульсивний розлад / ОКР.
Київський центр ОКР

Публічна оферта Політика конфіденційності