Київський центр ОКР

Перейти в чат Viber Перейти в чат Telegram Перейти в чат WhatsApp +380678364590
м. Київ, пров. Госпітальний, 1А


UA RU

Наша спеціалізація - лікування Обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) у дітей та підлітків та супутніх тривожних розладів

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) у дітей та підлітків

На жаль, велика кількість людей, у тому числі багато психотерапевтів, помилково вважають, що Обсесивно-компульсивний розлад у дітей та підлітків трапляється рідко. В результаті у великої кількості дітей та підлітків ОКР невірно діагностується як депресія, синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ), розлад поведінки або кондуктивний розлад, або інші стани. Насправді, у дитячому віці ОКР зустрічається досить часто, і виявляється приблизно у 1% всіх дітей. Крім того, останні дослідження демонструють, що близько половини всіх дорослих, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, мали ці симптоми у дитячому віці.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) у дітей та підлітків — симптоми

У дитячому віці симптоми ОКР можуть змінюватися в широких межах від однієї дитини до іншої. Нижче наведено деякі загальні приклади нав'язливих думок у дітей та підлітків, у яких проявляється Обсесивно-компульсивний розлад:

Деякі загальні приклади нав'язливих дій (компульсій) у дітей та підлітків, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР):

На додаток до вищезгаданих симптомів, у дітей та підлітків, з діагнозом обсесивно-компульсивного розладу, можуть спостерігатися вторинні проблеми, які з'являються в результаті їх нав'язливих ідей (обсесій) та/або нав'язливої поведінки (компульсій) та впливають на їх щоденне життя. Проблеми у навчанні, проблеми у поведінці, конфлікти з однолітками, порушення сну, конфлікти у сім'ї — ось лише деякі з вторинних симптомів, які з'являються у дітей і підлітків, що страждають на ОКР. На жаль, ці труднощі досить часто стають у центрі психотерапевтичної уваги, у той час як Обсесивно-компульсивний розлад, який насправді є причиною цього залишається без лікування.

Так само як і дорослі, діти та підлітки, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, виконують примуси (нав'язливу поведінку) та/або поведінку уникнення з метою зниження тривоги, що викликається небажаними, нав'язливими ідеями (думками). Хоча, як здається на перший погляд, це зменшує тривогу та нав'язливі ідеї/думки, але, насправді, лише посилює симптоми та погіршує стан людини у довгостроковій перспективі. Це в свою чергу призводить до посилення нав'язливих, небажаних думок (компульсий), що веде до посилення нав'язливих процесів і збільшення занепокоєння. Під час цього циклічного процесу, дитина виробляє в собі "завчені реакції", в результаті яких вона автоматично починає турбуватися у відповідь на певні думки, об'єкти, предмети або ситуації. Незважаючи на те, що конкретні думки та поведінки при ОКР можуть значно змінюватися від людини до людини, цей процес називається Обсесивно-компульсивний цикл, і він однаковий у всіх людей, у яких проявляється Обсесивно-компульсивний розлад. Для дітей і підлітків, які страждають на ОКР, цей цикл може стати практично постійним циклом з нав'язливих ідей (обсесій) та нав'язливих поведінок (компульсій), і в результаті значно заважатиме повсякденному життю, як вдома, так і в школі. Щоб більше дізнатися про те, що таке Обсесивно-компусивний цикл, натисніть тут.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) у дітей та підлітків — генетика

Згідно з нещодавнім звітом International Obsessive-Compulsive Foundation (IOCDF): «Існують докази того, що обсесивно-компульсивний розлад, який починається в дитячому віці, може відрізнятися від ОКР, який починається у дорослих. Люди, у яких Обсесивно-компульсивний розлад почався в дитинстві, набагато ймовірніше мають кровних родичів з таким самим розладом, ніж ті, у кого ОКР вперше з'явився в дорослому віці». Насправді, одне недавнє дослідження показало, що діти, які страждають на ОКР, мають набагато більше шансів мати близьких родичів з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, порівняно з населенням загалом. Даний факт дозволяє зробити припущення, що, хоча причина виникнення ОКР ще не повністю вивчена, генетика відіграє важливу роль у розвитку симптомів ОКР, і що однією з умов розвитку Обсесивно-компульсивного розладу може бути генетична схильність. Останні дослідження виявили шість специфічних генів, які, мабуть, можуть відігравати роль у розвитку симптомів у дітей та підлітків, у яких діагностується Обсесивно-компульсивний розлад. На жаль, дослідники досі не з'ясували механізм, який пов'язує ці гени з появою симптомів ОКР.

Дитячий Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) та Педіатричні Аутоімунні Психоневрологічні Розлади, пов'язані зі Стрептококовими інфекціями (PANDAS)

Більше ніж за 15 останніх років було опубліковано велику кількість досліджень, які свідчать про можливий зв'язок між загальною стрептококовою інфекцією та раптовою появою ОКР та тиків у дітей. Цей не до кінця досліджений синдром назвали Аутоімунним психоневрологічним розладом, пов'язаним із стрептококовими інфекціями (PANDAS).

Дослідження в цій галузі почалися після того, як з'явилися повідомлення про те, що у деяких дітей, які страждають на стрептококові інфекції, раптово з'являвся Обсесивно-компульсивний розлад, а також тики схожі на ті, що спостерігаються при синдромі Туретта. Лікарі та вчені виявили, що після того як цим дітям проводили курс антибіотиків проти стрептококової інфекції, то симптоми ОКР та тики також значно зменшувалися.

Потому дослідники з'ясували, що у дітей зі стрептококовою інфекцією і ОКР, що раптово розвинувся, був збільшений рівень антитіл, пов'язаних зі стрептококовою інфекцією. Пізніше дослідники з'ясували, що у дітей з цим синдромом є припухлість (набряк) головного мозку, який нагадує набряк помічений у ситуаціях, коли головний мозок був поставлений під загрозу імунною системою організму, при таких захворюваннях як Хорея Сіденгама (Sydenham's Chorea). Нещодавні дослідження показали, що у деяких дітей вплив стрептококових антитіл (не стрептококовий вірус) призводить до розвитку ОКР та тиків.

Хоча ці результати є вього лише теоретичними, здається, що, принаймні, у деяких випадках, швидкий розвиток ОКР та тиків у дітей може бути викликаний роботою імунної системи, оскільки її призначення — вироблення антитіл для боротьби з інфекцією. Дане дослідження привносить докази того, що в організмі, що росте, Обсесивно-компульсивний розлад, в деяких випадках, може мати свій початок у неврологічній і біологічній патології. Щоб дізнатися більше про це дослідження, натисніть тут.

Для багатьох дітей, у яких Обсесивно-компульсивний розлад з'являється в результаті PANDAS, лікування також полягає у Когнітивно-поведінковій психотерапії (КПТ), яку також використовують для лікування інших типів ОКР. Різниця полягає лише в тому, що під час гострої стрептококової інфекції ця інфекція лікується за допомогою антибіотиків. У тих випадках, коли очікується зниження симптомів ОКР, стрептококову інфекцію можна лікувати за допомогою антибіотиків. Таким чином, єдина відмінність у лікуванні дітей, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, буде у випадку, коли у дитини стрептококова інфекція.

На жаль, антибіотики та Когнітивно-поведінкова психотерапія (КПТ) не завжди дають швидкий ефект при лікуванні дітей з гострими симптомами ОКР, які з'явилися в результаті PANDAS. Це призвело до розробки нових спірних методів лікування. Один з таких методів називається «плазмаферез», він полягає у внутрішньовенній ін'єкції імуноглобуліну (плазма крові) від здорових донорів. На жаль, дослідження плазмаферезу, які проводилися до цього часу, дають досить суперечливі результати, у деяких дітей ефект спостерігався дуже незначний або був відсутній, поряд з цим присутня велика кількість побічних ефектів. Дослідники продовжують розробку цього та інших альтернативних методів, як потенційно можливих варіантів лікування Обсесивно-компульсивного розладу у дітей, які страждають на стрептококову інфекцію.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) у дітей та підлітків — лікування

КПТ для лікування ОКР у дітей та підлітків

Для більшості дітей та підлітків, у яких проявляється обсесивно-компульсивний розлад, методи лікування такі самі, як і для дорослих з ОКР. Один тип Когнітивно-поведінкової психотерапії, який називається «Експозиція та запобігання реакціям» (ЕЗР/ЕПР), був визначений дослідниками як один з найефективніших методів лікування ОКР у дітей, підлітків та дорослих. Також існує ще один метод КПТ, який називається «Когнітивна реструктуризація», і є дуже цінним у лікуванні дітей та підлітків, у яких спостерігається Обсесивно-компульсивний розлад. Також розроблений варіант ЕПР, який є надзвичайно ефективним для лікування ОКР у чистому вигляді. Симптоми, ОКР у чистому вигляді часто спостерігаються у дітей та підлітків. Цей метод відомий як метод «Імагінальних ексозицій», він базується на використанні коротких історій, які засновані на нав'язливих думках дитини. У поєднанні зі стандартним методом ЕЗР/ЕПР та когнітивною реструктуризацією, метод Імагінальних ексозицій дозволяє значно знизити частоту та інтенсивність симптомів. Щоб дізнатися більше про те, як лікується Обсесивно-компульсивний розлад за допомогою Когнітивно-поведінкової психотерапії у дітей та підлітків, натисніть тут.

Гіпноз для лікування ОКР у дітей та підлітків

Також лікування дітей та підлітків, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, проводиться методом Гіпносугестивна психотерапія (гіпноз та навіювання). Гіпноз дуже ефективний, коли проводиться лікування дітей та підлітків з ОКР, він дозволяє досить швидко провести необхідні зміни та закріпити їх.

Лікування ОКР (Обсесивно-компульсивний розлад) у дітей та підлітків за допомогою Когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) через Інтернет

Відповідно до дослідження Centre for Psychiatry Research при Karolinska Institutet in Sweden and Region Stockholm, Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) через Інтернет (онлайн) може бути настільки ж ефективною, як і звичайна КПТ. Дослідження, опубліковане в журналі JAMA, допоможе зробити лікування ОКР більш доступним. 10.1001/jama.2021.3839

Результати показали, що ступінчаста онлайн (цифрова) КПТ зменшувала симптоми ОКР у учасників так само, як і звичайна КПТ.

«Дослідження демонструє потенціал технологій, коли йдеться про розширення доступу до доказової терапії для дітей та підлітків з ОКР», — каже головний дослідник Eva Serlachius, adjunct professor в Karolinska Institutet's Centre for Psychiatry Research. «Пропонуючи низькоінтенсивне онлайн (цифрове) втручання як перший крок лікування, клініки можуть заощадити дорогоцінні ресурси та присвятити свій обмежений час лікуванню більшої кількості пацієнтів або зосередженню уваги на складніших випадках».

ОКР (Обсесивно-компульсивний розлад) у дітей та підлітків — групове лікування

На додаток до індивідуальної психотерапії, Київський центр ОКР проводить обмежену за часом групу підтримки для підлітків, які страждають на ОКР та супутні тривожні розлади. Група зосереджена на проведенні структурованої Когнітивно-поведінкової психотерапії (КПТ) для початкового ОКР та тривожного розладу. Метою даної короткочасної групи для підлітків є вивчення інструментів для більшого управління та зменшення симптомів початкового ОКР та тривожного розладу, та водночас допомогти їм скоротити почуття ізоляції та сорому. Вторинною перевагою є допомога дітям у їх соціальній адаптації та успішності у навчанні, які досить часто погіршуються через їхні симптоми.

Особливості лікування у дітей

Важливо зосередити увагу на тому факті, що лікування ОКР у дітей та підлітків, а також супутніх тривожних розладів, таке ж як і для дорослих, але Обсесивно-компульсивний розлад, що розвинувся у дитячому віці, базується на специфічних вікових проблемах, що ускладнює процес лікування. Велика кількість дітей та підлітків, які страждають на ОКР, все ще не мають у достатній кількості емоційних та пізнавальних навичок, щоб повністю прибрати свій ірраціональний страх та компульсивну поведінку. Вони мають труднощі, щоб ідентифікувати і сформулювати їх страх і / або складнощі пояснити, чому вони роблять певні дії. Також вони можуть відмовлятися визнати, що їхній страх перебільшений чи нереалістичний. Крім того, діти, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, можуть відмовлятися обговорювати свої проблеми з кимось або навіть з батьками. Також, діти та підлітки з ОКР можуть почуватися дуже незручно або боятися можливості обговорення їхньої проблеми з психотерапевтом. Така поведінка не є чимось незвичайним для дітей та підлітків, оскільки у них є «магічне мислення» — вони вірять, що їхні побоювання збудуться, якщо вони будуть говорити про них із психотерапевтом або якоюсь іншою людиною. Інші ж діти можуть заперечувати наявність симптомів, або відмовляються що-небудь з ними робити, сподіваючись, що все саме по собі пройде. А інші просто хочуть уникнути мати справу з їхнім ОКР, оскільки соромляться цього.

Внаслідок цих проблем дуже важливо щоб дітей та підлітків, у яких виявлено Обсесивно-компульсивний розлад, лікував спеціаліст, який спеціалізується не лише на лікуванні ОКР, але також спеціалізується на лікуванні дітей та підлітків. Якщо у вашої дитини спостерігається будь-який з вище перерахованих симптомів ОКР, і ви хотіли б обговорити можливість лікування в Київський центр ОКР, ви можете зателефонувати нам або написати будь-яким зручним для вас способом.

Автор статті

Мамітько Віталій Андрійович
психолог - психотерапевт
гіпнолог - гипнотерапевт

Останнє редагування: 12.07.2022

Наші переваги

Як давно працюємо

Працюємо
з 2006 року

Скільки в нас було клієнтів

Клієнтів
більше 6000

Результативність нашої роботи

Результат
більше 96%

На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, Доступна Оплата частинами від Приват Банку

MasterCard

mastercard

Visa

chast

Оплата частинами

Телефонуйте нам:
понеділок - п'ятниця з 9:00 до 20:30
субота з 10:00 до 20:30


©Всі права захищені.

Обсесивно-компульсивний розлад / ОКР.
Київський центр ОКР

Публічна оферта Політика конфіденційності