Київський центр ОКР

Перейти в чат Viber Перейти в чат Telegram Перейти в чат WhatsApp +380678364590
м. Київ, пров. Госпітальний, 1А

 Перейти в чат Viber Перейти в чат Telegram Перейти в чат WhatsApp +380678364590


UA RU

Наша спеціалізація - лікування Обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) та супутніх тривожних розладів

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР)

ОКР - симптоми, причини і як позбутися. Говорить Віталій Мамітько

Щоб лікування обсесивно-компульсивного розладу було ефективним, слід визначити характер симптомів ОКР в кожному конкретному випадку. Найлегше визначення, що таке Обсесивно-компульсивний розлад:

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) — стан у якому до людини, періодично, приходять нав'язливі думки (ідеї) та/або нав'язливі дії (примус до якоїсь дії), які набувають стереотипного характеру, і практично завжди викликають у пацієнта тривогу.

Досить часто пацієнти намагаються протистояти цим думкам чи діям, але безуспішно. Однак, пацієнти визнають, що це їхні власні думки, навіть якщо ці думки є мимовільними і досить огидними. Нав'язливі дії або ритуали є стереотипною поведінкою, яка знову і знову повторюється. Ці дії не є приємними, а також не ведуть до завершення потрібних для людини завдань. Їх функція полягає у запобіганні деяким об'єктивно малоймовірним ситуаціям, які можуть завдати шкоди пацієнтові, у разі якщо пацієнт не виконає цих дій, таким чином уникнути або зменшити тривогу, викликану нав'язливими думками/ідеями. Як правило, людина визнає таку поведінку безглуздою або неефективною і повторює спроби чинити опір цій поведінці. Практично завжди є занепокоєння. Зазвичай, коли людина пручається компульсивним діям, це лише посилює тривогу.

Насправді люди, у яких виявлено Обсесивно-компульсивний розлад, відчувають певну прикрості/пригніченості, оскільки визнають, що їхні нав'язливі думки перебільшені та ірраціональні. Нав'язливі дії (компульсії) можуть приймати різні форми, у тому числі це може бути поведінка, яка спостерігається періодично, така як миття рук, молитва, ритуали підрахунку, необхідні для завершення та/або уникнення чогось, і практично можуть набувати характеру фобій.

Люди, які страждають на ОКР, досить часто відчувають сором і збентеження, через свої нав'язливі думки або дії, тому вони намагаються якнайретельніше приховувати свої симптоми від оточуючих. ОКР може забирати, у людини, яка страждає ним, досить багато часу, впродовж дня це може займати від 10-15 хвилин до 10-15 годин. Внаслідок чого Обсесивно-компульсивний розлад провокує дуже сильні емоційні переживання, і може серйозно заважати професійній діяльності та особистісним стосункам.

Нещодавно діагноз Обсесивно-компульсивний розлад ставили досить рідко, оскільки неправильно діагностували цей розлад. Тим не менш, проведені за останні 20 років дослідження дали можливість більш глибокого розуміння ОКР, як результат ми маємо набагато краще уявлення, наскільки насправді поширений цей розлад. В даний час передбачається, що від ОКР страждає приблизно 2-3% населення. Цей факт дозволяє зробити припущення, що близько одного мільйона українців страждають від ОКР.

Обсесивно-компульсивний розлад / ОКР: Симптоми

Від людини до людини нав'язливі ідеї/думки дуже широко варіюються. Ось деякі приклади найпоширеніших нав'язливих ідей при ОКР:

Так само як і нав'язливі думки, при діагнозі Обсесивно-компульсивний розлад, нав'язливі дії теж дуже широко варіюються. Ось деякі приклади нав'язливих дій при ОКР:

Обсесивно-компульсивний розлад / ОКР у чистому вигляді

У деяких людей, у яких виявлено ОКР, також може бути діагностовано Обсесивно-компульсивний розлад у чистому вигляді, це коли вони кажуть, що у них є нав'язливі думки, але немає нав'язливих дій. Такі нав'язливі ідеї часто з'являються у вигляді нав'язливих, небажаних думок або образів, коли людина робить якусь дію, яку вона вважає шкідливою, жорстокою, недоречною, аморальною, сексуально неприйнятною або блюзнірською.

Обсесивно-компульсивний цикл

Можливо, найважливішою характеристикою ОКР є його циклічність, при якій посилюються симптоми. Спочатку, люди, у яких проявляється Обсесивно-компульсивний розлад роблять дії, що повторюються, і/або дії на уникнення, для того щоб знизити рівень занепокоєння викликаного їх нав'язливими ідеями. На перший погляд може здатися, що виконання такої дії може зменшити тривожність та нав'язливі ідеї, але, на жаль, насправді лише посилює та погіршує стан у довгостроковій перспективі. Це, у свою чергу, призводить до посилення нав'язливих думок, що призводить до ще більшого посилення нав'язливих дій та тривоги.

Хоча конкретні думки та дії при ОКР можуть змінюватися від людини до людини, процес, який називається обсесивно-компульсивним циклом, повторюється. У міру того, як відбувається така циклічність, людина стає більш емоційно «чутливою» до певних думок, предметів та ситуацій. Іншими словами, люди розвивають у собі «завчену відповідь» відповідно до якої вони автоматично починають хвилюватися, щойно з'являються такі думки, предмети чи ситуації. Для людей, які страждають на ОКР цикл «нав'язливі думки — нав'язливі дії» може стати практично незмінним. Натисніть тут, щоб дізнатися більше, про те, що таке Обсесивно-компульсивний цикл.

Обсесивно-компульсивний розлад / ОКР — лікування

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) — лікування методом Когнітивно-поведінкова психотерапія

Обсесивно-компульсивний розлад дуже поширений розлад з великою кількістю складних симптомів, впродовж багатьох років Обсесивно-компульсивний розлад вважався важко виліковним. На щастя, за останні двадцять років значно покращилися методи лікування ОКР, і в даний час визнано, що цей розлад цілком виліковний. Досягнення в галузі Когнітивно-поведінкової психотерапії та Гіпносугестивної психотерапії призвели до розвитку нового підходу в лікуванні ОКР. Дана процедура називається «Експозиція та запобігання реакціям» (Exposure and Response Prevention / ERP), або «Експозиційна терапія», або як Експозиція та придушення ритуалів. (Примітка: у сучасній україномовній літературі ще не прийняли однозначної назви). Дана процедура ЕЗР у поєднанні з Гіпносуггестивною психотерапією (гіпноз і навіювання) дозволяє досягти найбільшої ефективності в найбільш короткі терміни, на відміну від інших психотерапевтичних методів, за останніми науково-дослідними даними саме таке поєднання лікувальних методів є найбільш ефективним у лікуванні людей з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР).

Також існує варіант ЕЗР, який іноді називають методом «Уявлювані історії» або «Імагінальних експозицій» (imagine exposure), його часто використовують для лікування ОКР, Спектра ОКР (OC Spectrum Disorders), а також супутніх тривожних розладів. Використання методу Імагінальних ексозицій (imagine exposure) засноване на використанні коротких історій, що базуються на нав'язливих ідеях пацієнта. Ці історії записуються на аудіо носій, а потім використовуються як інструмент ЕПР (ERP), таким чином даючи можливість пацієнту впливати на його жахливі думки. Ця форма психотерапії особливо корисна при нав'язливих ідеях, які погано піддаються лікуванню традиційними методами ЕЗР (ERP) (приклад: нав'язливі ідеї про вбивство одного з подружжя або ідеї чіпляння до дитини). Такий метод лікування, у поєднанні зі стандартними техніками та методами ЕПР (ERP), а також іншими когнітивно-поведінковими техніками, дає можливість значно зменшити частоту та силу таких нав'язливих ідей, а також знизити індивідуальну чутливість до небажаних, нав'язливих думок та образів.

Лікування людей, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад проводиться, використовуючи метод Когнітивно-поведінкова психотерапія, що дозволило створити один з найбільш ефективних методів лікування — Заснована на усвідомленості когнітивно-поведінкова психотерапія (Mindfulness-Based Cognitive-Behavioral Therapy / MBCBT / MBCT). Основна мета Заснованої на усвідомленості КПТ — головна мета, навчитися припинити суб'єктивно сприймати некомфортні психологічні переживання. Величезна частина психологічного стресу, який ми переживаємо щодня, є не що інше як результат нашої спроби проконтролювати та усунути дискомфорт, який викликають небажані, нав'язливі ідеї, почуття та відчуття. Іншими словами можна сказати, що проблема полягає не в тому, що ми відчуваємо дискомфорт, а в нашій спробі контролювати та прибирати дискомфорт. Для людини, яка страждає на ОКР або супутніми тривожними розладами, результатом або кінцевою метою усвідомленого підходу є більш спокійне ставлення до думок, почуттів, відчуттів, які викликають дискомфорт, не реагуючи на ці думки нав'язливими/повторюваними діями, ритуалами. Дізнатися більше про лікування ОКР за допомогою Когнітивно-поведінкової психотерапії, а також супутніх тривожних розладів.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) — лікування методом Гіпносугестивна психотерапія (гіпноз і навіювання)

Крім того лікування людей, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР), проводиться використовуючи метод Гіпносуггестивна психотерапія. Гіпносуггестивна психотерапія — високоефективний метод лікування, який включає гіпноз і навіювання. Гіпноз, або процес гіпнотизації — занурення людини у тимчасовий стан свідомості, що характеризується звуженням обсягу свідомості та різким фокусуванням на навіювання. Завдяки цьому Гіпноз (гіпносуггестивна психотерапія) здатний впроваджувати нові, адаптивніші установки, як на рівні свідомості, так і на несвідомому рівні. Також ми проводимо навчання людини, у якої виявлено Обсесивно-компульсивний розлад, навичкам самогіпнозу, які дозволяють їй закріплювати та посилювати досягнуті в ході роботи результати. Гіпноз, зрештою, замінюючи небажані поведінки, зменшуючи дискомфорт від небажаних нав'язливих ідей, дозволяє спокійніше і легше перебувати у ситуаціях, де раніше виникали небажані думки, почуття, відчуття. Зрештою, за допомогою навіювання, гіпноз дозволяє людині повністю позбавитися його нав'язливих думок. Щоб дізнатися більше про те, як відбувається лікування людей, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад / ОКР, використовуючи гіпноз, натисніть тут.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) — індивідуальне лікування / психотерапія

У Київському центрі ОКР, який знаходиться у Києві, ми проводимо індивідуальну психотерапію/лікування дорослих, підлітків, які страждають на ОКР. Основні методи лікування: Гіпносугестивна психотерапія (гіпноз і навіювання) та Когнітивно-поведінкова психотерапія.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) — групове лікування / психотерапія

На додаток до індивідуального лікування людей, з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, Київський центр ОКР проводить групове лікування та групи підтримки людей, у яких проявляється Обсесивно-компульсивний розлад та супутні тривожні розлади. Численні дослідження показали, що групове лікування ОКР та супутніх розладів є надзвичайно ефективним. Всі групи з лікування людей, у яких проявляється Обсесивно-компульсивний розлад, в Київському центрі ОКР проводять наші професійні психотерапевти, які використовують ті ж методи та програми лікування, що використовуються при індивідуальній програмі лікування. Будь ласка, зверніть увагу, що перш ніж ви зможете потрапити в групу вам необхідно пройти консультацію, групи відкриті тільки для дорослих старше 18 років хворих на ОКР та супутні тривожні розлади. Якщо ви хочете отримати більше інформації про групову психотерапію / групи підтримки, натисніть тут.

Автор статті

Мамітько Віталій Андрійович
психолог - психотерапевт
гіпнолог - гіпнотерапевт

Останнє редагування: 15.03.2022

Лікування в нашому центрі

Лікування у нас проводиться:

  • Особисто в центрі
  • Онлайн по всьому світу

Для запису на прийом скористайтесь кнопкою нижчеНаші переваги

Як давно працюємо

Працюємо
з 2006 року

Скільки в нас було клієнтів

Клієнтів
більше 6000

Результативність нашої роботи

Результат
більше 96%

На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, Доступна Оплата частинами від Приват Банку

MasterCard

mastercard

Visa

chast

Оплата частинами

Телефонуйте нам:
понеділок - п'ятниця з 9:00 до 20:30
субота з 10:00 до 20:30


©Всі права захищені.

Обсесивно-компульсивний розлад / ОКР.
Київський центр ОКР

Публічна оферта Політика конфіденційності