Київський центр ОКР

Перейти в чат Viber Перейти в чат Telegram Перейти в чат WhatsApp +380678364590
м. Київ, пров. Госпітальний, 1А

 Перейти в чат Viber Перейти в чат Telegram Перейти в чат WhatsApp +380678364590


UA RU

Експозиція та запобігання (попередження) реакцій / Експозиційна психотерапія - лікування Обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) і супутніх тривожних розладів

Експозиція та запобігання (попередження) реакцій (ЕЗР/ЕПР) при ОКР / Експозиційна психотерапія

Экспозиция и предотвращение реакций при ОКР

Лікування ОКР, що проводиться за допомогою КПТ у своїй основі базується на методі «Експозиція та запобігання реакціям» (ЕЗР), в процесі якого ми допомагаємо клієнтам робити ті речі, яких вони бояться. Для людей з діагнозом ОКР це могло б означати, наприклад, умисне торкання дверної ручки, і те, що людина не миє після цього руки. Для людини з ОКР у чистому вигляді це могло б означати, навмисно, думати про те, щоб стати педофілом чи вбивцею. Для людини з діагнозом Дисморфофобія це могло б означати вийти на вулицю без шапки / капелюхи, яку та зазвичай носить, щоб приховати своє обличчя чи піти у добре освітлений ресторан чи кафе з друзями. Людині з діагнозом Панічний розлад, експозиція може означати виїхати автомобілем на шосе або полетіти літаком. Для людини, у якої є Соціофобія, це може означати піти у торговий центр і завести розмову з незнайомою людиною.

У своїй практиці лікування людей з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад, використовуючи КПТ, ми досить часто проводимо експозиційну психотерапію з нашими клієнтами.

Починаючи роботу, ми пояснюємо пацієнтам, що метод Експозиція та запобігання реакціям (Експозиційна психотерапія) базується на тому, що людина менше боятиметься чогось, якщо вона буде часто і правильно цьому піддаватися. Приклад: у людини страх собак — Експозиція та запобігання реакціям (ЕПР) навмисно пропонуватиме людині неодноразово проводити час із собаками до того часу, поки її страх не зменшиться до мінімального рівня.

Досить часто в нас запитують: Як працює Експозиція та запобігання реакціям? Нижче, ми досить просто постараємося пояснити, як Експозиційна психотерапія допомагає зменшити занепокоєння / тривогу.

По-перше, коли людина використовує метод Експозиція та запобігання реакціям, вона відкриває для себе те, що той випадок / ситуація чого вона боялася, практично ніколи, так і не відбувається. Людина, яка торкається ручки дверей, і не миє свої руки після цього, розуміє, що навіть через досить великий проміжок часу вона не занедужує, і тим більше не вмирає. Людина, з діагнозом Соціофобія, бачить, що люди в супермаркеті не реагують на неї, ніби вона ідіот чи ненормальна. Людина, у якої проявляється дисморфофобія, з'ясовує, що ніхто не витріщається на неї з жахом. А людина, яка боїться собак, бачить, що її ніхто не покусав.

По-друге, Експозиція та запобігання реакціям демонструє людині те, що якщо вона не робить свої звичайні нав'язливі дії або поведінку уникнення, тривога практично завжди зменшується сама по собі. Якщо людина, яка боїться бруду/мікробів, торкається дверної ручки, після чого не миє своїх рук, то спочатку вона відчує, як тривога посилюється. Але потім тривога/занепокоєння піде, і досить часто це буде швидше, ніж, якби вона вимивала свої руки. Таким же чином, людина з діагнозом Дисморфофобія, виходячи на вулицю без звичного для неї «камуфляжу» або головного убору, буде спостерігати, як її початкова тривога зменшуватиметься з кожним разом, і часто це буде відбуватися швидше, ніж навіть, якби вона носила капелюх.

По-третє, Експозиція та запобігання реакціям (Експозиційна психотерапія) допомагає людині зрозуміти, що навіть якщо відбувається, те чого вона так сильно боялася, це не є для неї настільки жахливо, як вона думала. Люди дійсно хворіють, у людей можуть траплятися панічні атаки, деякі люди іноді дійсно можуть негативно нас оцінити, і собаки теж іноді кусають. Але якщо така подія справді відбувається, людина може усвідомити, що це не настільки жахливо, як вона собі це уявляла.

По-четверте, Експозиція та запобігання реакціям дозволяє людині зрозуміти, напевно, найважливішу річ, що вона здатна відчувати тривогу/занепокоєння, яку вона дуже довго уникала. Щоб тривога не з'явилася люди, іноді роками, готові робити нав'язливу поведінку та поведінку уникнення. Насправді, побоювання відчути тривогу це єдина річ, яка пов'язує між собою всі тривожні розлади. Коли люди починають використовувати метод Експозиція та запобігання реакціям вони дізнаються, що вони набагато більше здатні відчувати це почуття, ніж вони думали. Ті речі, про які вони думали, що це буде нестерпно для них, стають дуже терпимими.

Люди, у яких ніколи не було тривожних розладів, навряд чи зможуть зрозуміти, наскільки страшною є можливість випробувати, наразитися на ситуацію для людини, яка роками уникала певних речей. Але для людей, які мають тривожні розлади, цей страх може стати «володарем» їхнього життя. Використовуючи метод Експозиційна психотерапія, зустрічаючи свій страх віч-на-віч, вони навчаються описаним вище чотирьом речам, які допомагаю їм змінити їхнє власне життя, від того, що в ньому постійно був присутній страх, тривога, уникнення, до того життя про яке вони тільки мріяли.

Сімейна КПТ, зокрема ЕПР, корисна для дітей з ОКР

КПТ, у тому числі ЕПР, була визнана ефективною формою лікування ОКР у дітей старшого віку та підлітків. Нове дослідження показало, що діти з раннім початком обсесивно-компульсивного розладу значною мірою можуть отримати користь з підходу до лікування, який унікально адаптований до їх потреб у розвитку та сімейному контексті. Раннє втручання може краще вирішити хронічні проблеми, які є у багатьох дітей з ОКР, а також вплив виснажливої хвороби на їхній загальний розвиток. Сімейне лікування використовуючи ЕПР ефективне, терпиме та прийнятне для маленьких дітей та їх сімей. doi: 10.1001/jamapsychiatry.2014.170

Експозиція та запобігання реакціям — лікування ОКР та тривоги

Київський центр ОКР пропонує індивідуальну психотерапію як лікування ОКР та супутніх тривожних розладів. Список розладів, лікуванням яких ми займаємося:

Автор статті

Мамітько Віталій Андрійович
психолог - психотерапевт
гіпнолог - гіпнотерапевт

Останнє редагування: 24.11.2022

Лікування в нашому центрі

Лікування у нас проводиться:

  • Особисто в центрі
  • Онлайн по всьому світу

Для запису на прийом скористайтесь кнопкою нижчеНаші переваги

Як давно працюємо

Працюємо
з 2006 року

Скільки в нас було клієнтів

Клієнтів
більше 6000

Результативність нашої роботи

Результат
більше 96%На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, Доступна Оплата частинами від Приват Банку

MasterCard

mastercard

Visa

chast

Оплата частинами

Телефонуйте нам:
понеділок - п'ятниця з 9:00 до 20:30
субота з 10:00 до 20:30


©Всі права захищені.

Обсесивно-компульсивний розлад / ОКР.
Київський центр ОКР

Публічна оферта Політика конфіденційності