Київський центр ОКР

Перейти в чат Viber Перейти в чат Telegram Перейти в чат WhatsApp +380678364590
м. Київ, пров. Госпітальний, 1А

 Перейти в чат Viber Перейти в чат Telegram Перейти в чат WhatsApp +380678364590


UA RU

Когнітивно-поведінкова психотерапія - лікування Обсесивно-компульсивного розладу (ОКР) та супутніх тривожних розладів

Когнітивно-поведінкова психотерапія (КПТ) при ОКР

Когнітивно-поведінкова психотерапія (КПТ) при ОКР

Впродовж багатьох років лікування людей з діагнозом Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) вважалося надзвичайно важким. Традиційний психоаналіз дуже слабко впливав на цей розлад, інші психотерапевтичні підходи виявлялися неефективними. Проте, за останні 15 років, дослідження та розробки у галузі КПТ (Когнітивно-поведінкова психотерапія) продемонстрували значний результат у лікуванні людей з ОКР. Велика кількість клінічних досліджень, за останніх 15 років, переконливо продемонстрували, що Когнітивно-поведінкова психотерапія виявилася набагато ефективнішою за інші форми лікування ОКР.

Лікування ОКР — Когнітивно-поведінкова психотерапія (КПТ)

На відміну від традиційних методів психотерапії, коли впродовж усієї сесії обговорюються проблеми клієнта, лікування ОКР, використовуючи КПТ, є більш дієвим. Спільними зусиллями, і клієнт, і психотерапевт беруть активну роль в оцінюванні проблеми, і виробленні конкретних кроків шляхом зменшення симптомів. Когнітивно-поведінкова психотерапія розробила велику кількість різноманітних інструментів та шкал для детальної оцінки симптомів клієнта, після чого складається список симптомів. Потім цей список використовується для первинного КПТ методу, який називається «Експозиція та запобігання реакціям» (ЕЗР/ЕПР), або експозиційна психотерапія. Використовуючи список симптомів, під час сеансів клієнт експериментально наражається на власні страхи, починаючи з найменш провокуючого тривогу пункту з цього списку. Клієнту даються «домашні завдання» щоб між психотерапевтичними сесіями він міг кидати виклик своїм страхам. Ці домашні завдання розробляються індивідуально для кожного клієнта. Лікування ОКР (обсесивно-компульсивний розлад), супутні тривожні розлади, Дисморфофобія (тілесна дисморфія), Іпохондрія (страх захворіти), Панічний розлад, Соціофобія, та Фобії, значною частиною базується на цих домашніх завданнях. Ці домашні завдання особливо цінні і допомагають людям кидати виклик їхнім симптомам у різних місцях: вдома, на роботі, під час навчання, які не має можливості відтворити в кабінеті психотерапевта.

Крім того варіант ЕЗР, який називається «Уявлювані історії», часто використовується як лікування ОКР, обсесивно-компульсивного спектру розладів, та супутніх тривожних розладів. Уявлювані історії базуються на використанні коротких історій, що ґрунтуються на нав'язливих думках/ідеях пацієнта. Ці історії записуються на аудіо і використовуються як інструмент ЕЗР, дозволяючи клієнтам переживати ситуації, у яких власні думки викликають страх. Ця форма психотерапії особливо ефективна у випадках, коли людині важко впоратися з її нав'язливими думками використовуючи стандартні інструменти ЕПР (ЕЗР) (наприклад, думки про вбивство дружини/чоловіка або розбещення дитини). Коли цей метод комбінують зі стандартними методами ЕПР, а також іншими техніками КПТ (Когнітивно-поведінкова психотерапія), лікування людей, використовуючи даний метод Уявнлювані історії, дозволяє значно зменшити частоту та інтенсивність цих нав'язливих думок/ідей, також як і зменшити індивідуальну чутливість до небажаних думок та образів.

Когнітивно-поведінкова психотерапія (КПТ) розробила один із найбільш ефективних методів, за допомогою якого проводиться лікування людей, з діагнозом ОКР (Обсесивно-компульсивний розлад) та супутніми тривожними розладами. Він називається Заснована на усвідомленості когнітивно-поведінкова психотерапія. Головна мета, яку досягає Заснована на усвідомленості когнітивно-поведінкова психотерапія, це навчання людини не суб'єктивно сприймати дискомфортні переживання. Наш психологічний стрес є результатом наших старань контролювати та усувати дискомфорт, який виникає від небажаних думок, почуттів, відчуттів, бажань та образів. Інакше кажучи, наш дискомфорт не є проблемою — проблема наші спроби контролювати та усувати наш дискомфорт. Для людей, з діагнозом ОКР і супутніми тривожними розладами, головною метою, яку переслідує Заснована на усвідомленості КПТ, є розвиток здатності більш охоче, спокійно відчувати небажані думки, почуття, відчуття, бажання та образи, не відповідаючи на них компульсіями / уникненням, пошуком запевнень та / або психічними ритуалами.

Дотримуючись структурованого протоколу КПТ, людина поступово кидає виклик усім своїм симптомам, ситуаціям в яких відчуває страх, і навчається новим, більш ефективним методам, щоб впоратися з тривогою. Через якийсь час людина стає менш чутливою до ситуацій та думок, які раніше викликали тривогу та занепокоєння, а нав'язливі думки / ідеї та нав'язлива поведінка (компульсії) відходять, зникають, або значно зменшується їх частота та інтенсивність.

Лікування ОКР — Когнітивно-поведінкова психотерапія комбінується з медикаментами

Деякі люди, з діагнозами ОКР, ОКР спектру, супутніми тривожними розладами, у тяжких випадках можуть отримати користь, коли проводиться комбіноване лікування, використовуючи медикаменти і КПТ (Когнітивно-поведінкова психотерапія). Мета медикаментозного лікування полягає в тому, щоб зменшити фізіологічні симптоми тривоги, даючи таким чином людині можливість отримати користь з лікування за допомогою КПТ, у важких випадках. Таке лікування є дуже ефективним для людей, для яких можливість використання психотерапії (Експозиційна психотерапія) викликає надзвичайно високий, непереносимий рівень тривоги. Цим людям, після початку прийому медикаментів та зменшення фізіологічних симптомів тривоги, рекомендується продовжити лікування, використовуючи КПТ (Когнітивно-поведінкова психотерапія) одночасно з медикаментозним лікуванням.

Когнітивно-поведінкова психотерапія є основним методом лікування при ОКР (Обсесивно-компульсивний розлад). Численні дослідження, проведені останніх останніх п'ятнадцяти років, підтвердили, що Когнітивно-поведінкова психотерапія (КПТ) — найбільш ефективне лікування при ОКР. У 1997 році Журнал з клінічної психіатрії (Journal of Clinical Psychiatry) зробив огляд роботи більш ніж 60 дослідників ОКР та фахівців з лікування з усього світу, щоб визначити найкраще лікування при ОКР. В результаті цього він опублікував статтю, в якій Когнітивно-поведінкова психотерапія визнана як найкраще лікування для дітей, підлітків та дорослих з діагнозом ОКР.

Незважаючи на це, багато людей намагаються використовувати лише медикаментозне лікування. Існують чотири факти, які доводять, що тільки медикаментозне лікування є неправильним шляхом. Перший факт: аналіз численних досліджень, які порівнюють КПТ (Когнітивно-поведінкова психотерапія) та медикаментозне лікування при ОКР, робить висновок, що Когнітивно-поведінкова психотерапія для лікування ОКР ефективніша, як у короткостроковій, і у довгостроковій перспективі. Другий факт: можливі побічні ефекти від медикаментозного лікування різноманітні, наприклад: тривога, неспокій, безсоння, нудота, діарея, труднощі з концентрацією/зосередженням, сексуальна дисфункція тощо. Когнітивно-поведінкова психотерапія, навпаки, не має побічних ефектів. Третій факт: велика кількість медикаментів все ще не до кінця вивчена, багато дослідників і клініцистів стурбовані можливими довгостроковими побічними діями, особливо у дітей, вагітних жінок і матерів що годують. Четвертий факт: дослідження продемонстрували, що лікування ОКР виключно медикаментами після його припинення більш ніж у 90% людей може викликати повне повернення симптомів ОКР.

Когнітивно-поведінкова психотерапія — лікування ОКР та тривоги

Київський центр ОКР пропонує індивідуальну психотерапію як лікування ОКР та супутніх тривожних розладів. Список розладів, лікуванням яких ми займаємося:

Автор статті

Мамітько Віталій Андрійович
психолог - психотерапевт
гіпнолог - гіпнотерапевт

Останнє редагування: 13.03.2022

Лікування в нашому центрі

Лікування у нас проводиться:

  • Особисто в центрі
  • Онлайн по всьому світу

Для запису на прийом скористайтесь кнопкою нижчеНаші переваги

Як давно працюємо

Працюємо
з 2006 року

Скільки в нас було клієнтів

Клієнтів
більше 6000

Результативність нашої роботи

Результат
більше 96%На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, Доступна Оплата частинами від Приват Банку

MasterCard

mastercard

Visa

chast

Оплата частинами

Телефонуйте нам:
понеділок - п'ятниця з 9:00 до 20:30
субота з 10:00 до 20:30


©Всі права захищені.

Обсесивно-компульсивний розлад / ОКР.
Київський центр ОКР

Публічна оферта Політика конфіденційності