Київський центр ОКР

Перейти в чат Viber Перейти в чат Telegram Перейти в чат WhatsApp +380678364590
м. Київ, пров. Госпітальний, 1А

 Перейти в чат Viber Перейти в чат Telegram Перейти в чат WhatsApp +380678364590


UA RU

Наша спеціалізація - лікування Соціофобії, Обсесивно-компульсивного розладу та супутніх тривожних розладів

Соціофобія / Соціальна фобія

Соціофобія - симптоми, причини і як позбутися. Говорить Віталій Мамітько

Основною відмінністю такого розладу як Соціальна фобія / Соціофобія є інтенсивний, повторюваний страх перед потраплянням і перебуванням людини в соціально значущих ситуаціях. Люди, з діагнозом Соціофобія, надмірно бояться робити дії, внаслідок яких вони можуть відчути збентеження, або виявити ознаки занепокоєння, тому що інші люди можуть спостерігати за ними та якимось чином їх засуджувати (наприклад: надмірне потіння, почервоніння шкіри обличчя чи тіла, запинки в мові, тремтіння рук, тіла чи голосу тощо). Коли людина потрапляє в соціально значущі ситуації, перед якими вона відчуває страх, вона миттєво починає відчувати інтенсивний страх/тривогу, іноді навіть може бути напад паніки. Цей страх/занепокоєння та пов'язана з ним поведінка запобігання завдають людині сильного емоційного стресу, і можуть значно заважати повсякденній діяльності та міжособистісним відносинам.

Соціофобія — симптоми

Основними симптомами у людей, у чиєму житті проявляється Соціофобія, є страх того, що людина буде негативно оцінена в будь-яких ситуаціях, та подальше запобігання/уникнення таких ситуацій. Нижче наведено деякі психо-емоційні та фізіологічні симптоми, які спостерігаються у людей з діагнозом Соціофобія (Соціальна фобія):

Соціофобія (Соціальна фобія) — ситуації, яких бояться

Для людини, з діагнозом Соціофобія, одержимий/нав'язливий страх часто є не лише страхом бути негативно оціненим іншими людьми — часто це більш специфічний страх виглядати невідповідним, некомпетентним, невмілим, незграбним. Люди із соціальною фобією також часто стурбовані тим, що можуть бути засуджені іншими людьми як неадекватні чи незграбні у таких ситуаціях як дискотека, побачення, або звичайна розмова з іншими людьми. Як результат, для людей, у яких проявляється Соціофобія, найбільш загальною/поширеною відповіддю на дані ситуації є поведінка уникнення та/або поведінка запобігання.

Крім того люди з діагнозом Соціофобія також мають тенденцію до нав'язливих думок/роздумів про їхні дії в тих ситуаціях, коли вони бояться негативної оцінки. Похід на дискотеку або торговельний центр (магазин) може перетворитися на години тривожного очікування, коли людина турбується, що оточуючі можуть оцінити її як незграбну або неадекватну. Так само, після завершення соціальних дій (похід у магазин, на дискотеку...) люди, які мають Соціофобію (Соціальна фобія), часто витрачають годинник, і навіть дні, аналізуючи власні соціальні дії, оскільки вірять, що інші люди могли, негативно їх сприйняти чи оцінити. Люди з діагнозом Соціофобія часто невірно інтерпретують незначні події, такі, як хтось дивиться убік або вибачаються щоб піти у ванну кімнату чи туалет, як доказ того, що їх відкидають через їхню соціальну невмілість/неадекватність.

Як показано вище, Соціофобія має ознаки дуже схожі на такі ж ознаки, як і при ОКР (Обсесивно-компульсивний розлад). Соціофобія та ОКР виявляють себе як ірраціональний страх певних ситуацій, які викликають занепокоєння, та повторююче нав'язливе запобігання та/або уникнення цих ситуацій. Недавні дослідження виявили, що приблизно 11% людей, у яких проявляється ОКР, також страждають на соціофобію. Крім того, Діагностичне та статистичне керівництво (DSM-IV), опубліковане Американською психіатричною асоціацією, класифікує, що і ОКР і Соціофобія знаходяться в одній і тій же категорії тривожних розладів. Можливо, найбільш істотною подібністю, яка пов'язує такі розлади як ОКР та Соціальна фобія є циклічність процесу, завдяки якій симптоми обох розладів посилюються. Під час цього процесу, який називається Обсесивно-компульсивний цикл, нав'язлива поведінка і поведінка уникнення, які людина використовує, намагаючись зменшити занепокоєння, насправді тільки посилює і збільшує інтенсивність її нав'язливих ідей/думок. Щоб більше дізнатися про те, що таке обсесивно-компульсивний цикл, натисніть тут.

Соціофобія (Соціальна фобія)— лікування

Соціофобія — лікування, використовуючи метод Когнітивно-поведінкова психотерапія

Через те, що існує багато спільного Соціофобія (Соціальна фобія) лікується тими ж техніками, що і ОКР, які розробила Когнітивно-поведінкова психотерапія. Серед цих технік однією з найефективніших є «Когнітивна реструктуризація», використовуючи яку людина, у якої проявляється Соціофобія, вчиться заперечувати, обґрунтованість, реальність власних думок, про те, що її можуть негативно оцінити. Після того як людина навчається більш ефективно заперечувати обґрунтованість/законність цих думок, клієнт з діагнозом Соціофобія використовує наступну техніку КПТ, яка називається «Експозиція та запобігання реакціям» або «Експозиційна терапія». Відповідно до якої вона навчається більш комфортно входити в соціальні ситуації, ті ситуації, які раніше призводили до занепокоєння/тривоги та прояву поведінки уникнення.

Іншим ефективним методом для лікування людей, у яких виявлено Соціофобію, є метод «Імагінальних експозицій». Відповідно до якого клієнт записує короткі історії / розповіді про певні соціальні ситуації, які викликають у нього тривогу, використовує ці історії, щоб кинути виклик власним страхам. Комбінуючи даний метод зі стандартними методами ЕПР(ЕЗР) а також іншими методами КПТ, даний метод Імагінальних експозицій здатний значно зменшити частоту та інтенсивність нав'язливих думок/ідей про негативну оцінку іншими людьми, також як і зменшити індивідуальну чутливість до думок та образів, що виявляються у людини з діагнозом Соціофобія. Досягаючи у такий спосіб звільнення від небажаних страхів соціальних ситуацій.

Когнітивно-поведінкова психотерапія розробила один з найефективніших методів лікування людей, у яких проявляється Соціофобія, який називається Заснована на усвідомленості когнітивно-поведінкова психотерапія. Основна мета Заснованої на усвідомленості КПТ — навчити людину несуб'єктивно сприймати некомфортні думки та образи. З точки зору Заснованої на усвідомленості когнітивно-поведінкової психотерапії, велика частина психологічного стресу, який відчувають люди з діагнозом Соціофобія, є результатом спроб контролювати та усувати дискомфорт, який викликається небажаними думками, почуттями, відчуттями, образами. Іншими словами, дискомфорт, який ми відчуваємо, проблемою не є — наші спроби контролювати та усувати дискомфорт ось справжня проблема. Для людей, у яких виявлена Соціофобія / Соціальна фобія, основною метою, яку досягає Заснована на усвідомленості когнітивно-поведінкова психотерапія, вироблення в собі здатності спокійніше, вільно, легко переживати те, що приносить дискомфорт: думки, почуття, відчуття, образи, припинивши при цьому уникнення соціальних ситуацій. Таким чином досягаючи того, що людина абсолютно спокійно перебуває в ситуаціях, які раніше викликали дискомфорт.

Соціофобія (Соціальна фобія) — лікування, використовуючи метод Гіпносугестивна психотерапія (гіпноз та навіювання)

Також для лікування людей з діагнозом Соціофобія використовується Гіпносуггестивна психотерапія (гіпноз та навіювання). Гіпноз — високоефективний метод лікування, який полягає у цілеспрямованому словесно-звуковому впливі на психіку людини. Характеризується звуженням обсягу свідомості та різким фокусуванням на змісті навіювання. Дозволяє навіяти людині нові, більш адаптивні установки / переконання, як на рівні свідомості, так і на несвідомому рівні, що дозволяє людині, з діагнозом Соціофобія (Соціальна фобія), спокійніше і легко перебуває в соціальних ситуаціях, де раніше вона відчувала дискомфорт через те, що відчувала страх бути засудженою, неправильно поводити себе в ситуації. Зрештою гіпноз дозволяє людині повністю позбутися небажаного дискомфорту у різних соціальних ситуаціях.

Використовуючи поєднання описаних вище методів, можливо повністю вилікуватися від такого розладу як Соціальна фобія. Таким чином, люди, які раніше мали Соціофобію, зможуть вільно перебувати в будь-яких соціальних ситуаціях.

Соціофобія — індивідуальне лікування / психотерапія

Київський центр ОКР пропонує індивідуальну психотерапію для лікування дорослих, дітей та підлітків, з діагнозом Соціофобія / Соціальна фобія. Основними методами лікування є Когнітивно-поведінкова психотерапія (КПТ) та Гіпносугестивна психотерапія (гіпноз та навіювання). Якщо ви хочете обговорити можливість лікування, зателефонуйте нам або напишіть будь-яким зручним способом.

Соціофобія — групова психотерапія / лікування

Додатково до індивідуальної психотерапії Київський центр ОКР проводить щотижневі групи — лікування та підтримка людей, з діагнозом Соціофобія. Всі групи ведуть наші професійні психотерапевти і використовуються ті ж програми лікування, що і при індивідуальному лікуванні людей, у яких виявлена Соціофобія / Соціальна фобія. Перш ніж ви зможете потрапити до групи, необхідно провести оцінку вашого стану. Кількість учасників групи лімітована, в групі можуть брати участь лише дорослі старше 18 років. Щоб дізнатися більше про групове лікування дорослих, з діагнозом Соціофобія, натисніть тут.

Автор статті

Мамітько Віталій Андрійович
психолог - психотерапевт
гіпнолог - гіпнотерапевт

Останнє редагування: 23.03.2022

Лікування в нашому центрі

Лікування у нас проводиться:

  • Особисто в центрі
  • Онлайн по всьому світу

Для запису на прийом скористайтесь кнопкою нижче



Наші переваги

Як давно працюємо

Працюємо
з 2006 року

Скільки в нас було клієнтів

Клієнтів
більше 6000

Результативність нашої роботи

Результат
більше 96%



На нашому сайті Ви можете сплатити карткою Visa або MasterCard з будь-якої точки світу, Доступна Оплата частинами від Приват Банку

MasterCard

mastercard

Visa

chast

Оплата частинами

Телефонуйте нам:
понеділок - п'ятниця з 9:00 до 20:30
субота з 10:00 до 20:30


©Всі права захищені.

Обсесивно-компульсивний розлад / ОКР.
Київський центр ОКР

Публічна оферта Політика конфіденційності